Moda na destylaty starzone w beczkach trwa w Polsce już kilka stuleci, a w ostatnich latach wraz z popularnością alkoholi rzemieślniczych nabrała nowego wigoru. Swój udział i duże zasługi w rozwoju tego nurtu ma linia Dwór Sieraków oraz jej topowa marka Palona. Jesienią 2023 roku Dom Wina prezentuje drugie wydanie Palonej z polsko - francuskim rodowodem, tym razem starzonej w beczkach po winach z bordoskiej winiarni Château Kirwan Margaux Grand Cru Classé.

Palona powstaje z destylatów z pszenicy, kukurydzy i słodu jęczmiennego. Pierwsze trzy lata życia alkohol spędza w beczkach z białego dębu amerykańskiego, aby nabrać dojrzałości i typowego dla siebie stylu. Następny krok, czyli tzw. finiszowanie sprawia, że kolejne wydania Palonej różnią się od siebie. W roku 2019 Dom Wina wprowadził na rynek Paloną dojrzewającą w beczkach po winie sauternes z Château d’Arche. Ta obecna zawdzięcza swój charakter 14 miesiącom leżakowania w beczkach z dębu francuskiego po winach z Château Kirwan Margaux Grand Cru Classé.

 

O winiarni

Beczka i jej poprzednia zawartość ma fundamentalne znaczenie, o czym wie każdy miłośnik whisky. Tak jest w przypadku każdego starzonego destylatu. Finiszowanie nadaje trunkowi ostatecznego charakteru, jest jak ostatnie dotknięcia pędzla na malarskim płótnie. W przypadku Palonej tę rolę odegrały trzy bariques z Château Kirwan, winiarni należącej do elitarnego klubu Grand Cru Classé, czyli posiadłości objętych klasyfikacją bordoską z 1855 roku.

Château położone jest na płaskowyżu Cantenac w apelacja Margoux. 40-hektarowa winnica obsadzona jest w 45 procentach cabernet sauvignon, 30 procentach merlotem, w 15 – cabernet franc i 10 – petit verdot, czyli odmianami z których powstaje klasyczny kupaż bordoski. Podłoże stanowią żwir, piasek i gleby wapienne. Winogrady położone są na jednym z najwyższych obszarów apelacji Margaux. Średni wiek krzewów winorośli to około 30 lat, chociaż zdarzają się też starsze, niektóre nawet w wieku 60 lat.

 

Dojrzewanie

Młode, ale już kupażowane czerwone wino z odmian cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc, petit verdot, spędza 18 miesięcy w nowych beczkach z dębu francuskiego. To czas, gdy wino i drewno wymieniają się aromatami i smakami. Latem 2022 wino zostało zabutelkowane, a w jego miejsce w beczkach pojawił się trzyletni destylat Palonej. Finiszowanie w trzech barrique trwało 14 miesięcy do momentu gdy Palona dojrzała do zabutelkowania.

Prezentowana Palona jesienią 2023 została o mocy 52% rozlana do 1365 butelek o pojemności 0,7l, z których każda jest indywidualnie numerowana.

 

Noty

Drobne różnice w strukturze drewna, ilości wlanego destylatu i czasu, na jak długo trafił do beczek sprawiają, że partie różnią się od siebie.

I tak Paloną z beczki nr 1 charakteryzuje złożoność, na którą składa się owocowy bukiet, aromaty miodu gryczanego, wanilii oraz dżemu pigwowego. W smaku jest ona gładka, kompleksowa, z wyczuwalnymi nutami słodkiej porzeczki i świeżego dębu. W końcówce zaskakuje delikatnością i winnymi akcentami. W aromacie Palonej z beczki nr 2 wyczuć można cytrusy, kwiaty bzu i wanilię. W ustach pojawiają się nuty brzoskwiń, drewna akacjowego oraz miodu lipowego. Całość dopełnia długi finisz pozostawiający posmak przypraw korzennych i dębu. Z kolei Palona z beczki nr 3 to elegancki alkohol o prawdziwie intrygującym aromacie, na który składają się nuty czerwonej porzeczki, wanilii i karmelu. W smaku znajdziemy w nim akcenty wiśni w czekoladzie, czerwonego wina i cedru. W długim, ciepłym finiszu delikatnie czuć wędzoną śliwkę i beczkę po czerwonym winie.logo

Strona przeznaczona tylko dla osób pełnoletnich.
Zawiera między innymi opisy napojów alkoholowych oferowanych przez Dom Wina Sp. z o. o.

Czy masz ukończone 18 lat?

* Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na przedstawienie treści dotyczących produktów alkoholowych
(W przypadku braku zgody lub braku pełnoletności, prosimy o kliknięcie "NIE")