O wódkach z Sierakowa słów kilka

Pierwszą wódką z serii Dwór Sieraków, która zaistniała na polskim rynku w roku 2014, była Superior. Proces produkcji każdej wódki z kolekcji jest długi, jako że wszystkie są produktami rzemieślniczymi, powstającymi według receptur mających związek z tradycją sierakowskiego dworu. Etykiety poszczególnych butelek także podkreślają te skojarzenia: na każdej widnieje wizerunek fasady Dworu Sieraków. Z biegiem czasu na rynku pojawiły się kolejne wódki takie jak Czarny Bez, Pieprzowa, Starzona w Beczce oraz Jarzębiak. Rok 2017 był rokiem debiutu wódki Palonej Pułkownika Boruty, a w 2018 roku do kolekcji dołączyła wódka Ziemniak Kosher.

Wódki z sierakowskiej kolekcji szybko zaczęły być zauważane i doceniane na świecie

Podczas 9. Annual New York International Spirits Competition 2018 (NYISC) wódka Dwór Sieraków Superior otrzymała srebrny medal i tytuł Poland Vodka of the Year.

Zarówno tradycyjne potrawy jak i rzemieślnicze wódki z kolekcji Dwór Sieraków reprezentowały Polskę podczas Światowej Wystawy Expo 2015 w Mediolanie.

Wszystkie powstające w ramach serii produkty są do nabycia w sieci sklepów Domu Wina, w wybranych sklepach specjalistycznych na terenie całego kraju, a także u przedstawicieli handlowych. Właścicielem marki jest Dom Wina sp. z o.o.

Proces oceny podczas konkursu IWSC

Zdobyte podczas konkursu IWSC medale są szczególnie cenne, ponieważ niełatwo jest na nie zasłużyć. Sam konkurs należy do najbardziej prestiżowych na świecie, tym samym zdobyte w nim trofea należą do najcenniejszych wyróżnień możliwych do pozyskania przez wina i wysokoprocentowe alkohole. W komisjach sędziowskich zasiadają najbardziej utytułowani i cieszący się szczególnym uznaniem w branży eksperci. Proces oceniania trwa siedem miesięcy i przebiega w 2 fazach; w pierwszej degustuje się alkohole w ciemno w kieliszkach oznaczonych zakodowanymi numerami, wówczas możliwe są dyskusje dotyczące poszczególnych próbek. Druga faza polega na przeprowadzeniu szczegółowej chemicznej i mikrobiologicznej analizy, która wykonywana jest przez niezależną instytucję. Sprawdza ona także, czy poddawany ocenie podczas konkursu produkt jest identyczny z tym występującym na rynku.

Nadesłane na konkurs próbki są odpowiednio grupowane pod kątem gatunku, krajów pochodzenia, regionów i roczników, a następnie dystrybuowane tak, by dać sędziom możliwość porównania ze sobą produktów tej samej kategorii.

Prawidłowy przebieg konkursu nadzorowany jest przez dodatkową, niezależną komisję techniczno-sędziowską.

International Wine & Spirit Competition po raz pierwszy odbył się w 1969. Pomysłodawcą stosowanego podczas jego trwania sposobu oceniania był brytyjski enolog Anton Massel. Był on przekonany co do tego, że sama analiza organoleptyczna nie wystarczy do oceny wina, ale należy je także poddawać badaniom laboratoryjnym. Obecnie znaną nazwę konkurs otrzymał w 1978 roku. Dziś zgłaszane są nań wina i alkohole szlachetne pochodzące z 90 krajów świata. Ponad 30 000 produktów podzielonych na 1500 kategorii ocenia 400 sędziów.

logo

Strona przeznaczona tylko dla osób pełnoletnich.
Zawiera między innymi opisy napojów alkoholowych oferowanych przez Dom Wina Sp. z o. o.

Czy masz ukończone 18 lat?

* Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na przedstawienie treści dotyczących produktów alkoholowych
(W przypadku braku zgody lub braku pełnoletności, prosimy o kliknięcie "NIE")